PERDE SATIN ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 ÖNEMLİ NOKTA

Herhangi bir dekoratörün size söyleyeceği gibi, perdeler ancak yalnızca doğru olarak seçildiğinde bir odayı tam olarak oluşturur -. Pencere uygulamalarında perdeler söz konusu olduğunda, renk ve kumaş, uzunluk ve astar yada özel yapımdizaynlar çok önemlidir. Bu kadar çok verilmesi gereken karar varken bir anlığına çeşitlilikten bunalmış hissetmek kolaydır, bu yüzden birkaç profesyonelden seçenekleri daraltma ve eviniz için doğru perdeleri seçme konusunda tavsiye istemek en mantıklı seçim olacaktır.

1 - RENK VE KUMAŞ

Kumaş, perdelerinizin kaliteli olması zaman içinde ne kadar dayanıklı olduğunu belirleyeceğinden, kumaş perde seçiminizin önemli bir parçasıdır.

Perde kumaşları için genel kanı “Çok ağırlarsa, çekildiklerinde keskin bir şekilde katlanmayabilirler; çok hafif ise pilesinde güzel olmayan bir görüntüye sahip olabilirler.”

Ayrıca, güneş ışığının zamanla kumaşları solacağını da unutmayın. Söz konusu oda çok fazla ışık alırsa, daha hızlı solma eğiliminde oldukları için parlak renklerden kaçınmak akıllıca olacaktır.

 

Lakin odalarınızın perdelerini sık sık değiştirmeyi seviyorsanız, solma ile daha az ilgilenebilirsiniz. Tüm renklerden tercih etmeniz gerekirse daha az solma ve bir odanın dekoruna uyum sağlama olasılıkları daha da yüksek olduğu için nötr renklerin seçilmesini öneriyoruz.

Kumaş malzemesi söz konusu olduğunda, keten, ipek, suni ipek ve kadife, kullanılacak en iyi seçeneklerdir. Suni ipek en dayanıklı olma eğilimindedir. Ve özellikle güneşli bir odada, sahte ipek gerçek ipek kadar çabuk bozulmaz.

Bazı kumaşlar soğuğu dışarıda tutmaya yardımcı olabilir. Pek çok otel, ağırlıklı olarak ışığı engellemeye ve ısıyı içeride tutmaya yardımcı olduğundan süet, kadife, goblen veya tüvit kullanır. Yine de hemen hemen her kumaş kalın, yalıtkan bir keçe malzemesi olan yumru ile iç içe geçebilir. Astar ile yüz kumaşı arasına geçen bir kumaş parçası olan tela da perdelerin ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir.

Astar ve tela perdelere vücut ve dolgunluk veren şeylerdir.

 

2 - UZUNLUK VE ASTAR

Mezurayı çıkarmadan önce, perdelerin pencereden ne kadar yüksekte başlamasını istediğinize karar verin. Perdelerin pencereden daha yükseten başlaması odaya bir yükseklik hissi verecektir. Tasarımcılar genellikle perdeleri pencere çerçevesinin yukarısından asarlar.

Pencerenin üstünden (kornişlerinizden) zemine kadar ölçün. Daha geleneksel bir görünüm için, perde ölçünüze zeminden biraz daha fazla eklemek isteyebilirsiniz ama m odern ve canlı bir görünüm için perdenizin zeminle aynı hizada olmasını sağlayın.

Pencerenizin genişliğini ölçerken, perdenin dolgunluğunu sağlamak için her iki tarafa da 10-15cm eklediğinizden emin olun. O zaman, perdeler açıkken çok fazla pencere camını engellemeyeceksiniz ve onlar da manzaranızı engellemeyecek.

Güneşi kapatmak için fon perdelerinizi kullanmayı planlıyorsanız, pencere çerçevenizin çevresindeki bu ekstra ölçüler içeri giren ışığı engellemeye yardımcı olacaktır.

 

3 - HAZIR VE ÖZEL PENCERE UYGULAMALARI

Özel pencere uygulamaları birçok avantaj sunar: Boyutları pencere boyutunuza göre özelleştirebilir ve mükemmel bir şekilde oturan bir takım elbise gibi özel bir görünüm oluşturabilirsiniz. Özel paneller, malzemeden başlık stiline kadar sonsuz tasarım seçenekleriyle sunulur.

Bu seçeneklerle birlikte, kullanıma hazır perde panellerinden önemli bir fiyat farkı geliyor.

 

4 - PERDENİZİN YIKAMASI MAKİNESİ DOSTU MU YOKSA SADECE KURU TEMİZLEMEMİ ?

Yalnızca kuru temizleme mi yoksa çamaşır makinesi dostu perdeler mi satın alacağınıza karar verin bu size uzun vadede zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır. Tüketici Raporlarına göre kaliteli perdeleri kendiniz yıkamaya çalışarak mahvedebileceğinizi unutmayın.

 

5 - İÇ MİMAR DANIŞMANLIKLARI

Perdelerinizi bir iç mimar danışmanlığı ile doğru şekilde alın. Bazı perakende mağazaları, tasarımınızla mükemmel uyum sağlayan renkler, dokular ve kaplamalara karar vermenize yardımcı olmak için evinize bir danışman göndererek mağazaya birkaç seyahatten tasarruf etmenizi sağlar.